У Запоріжжі ряд виборчкомів закрилися - там втомилися

У Запоріжжі ряд виборчкомів закрилися - там втомилися

За інформацією Запорізької міської ТВК сьогодні в Запоріжжі ряд дільничних виборчкомів без пояснення причин припинили підрахунок голосів на виборчих дільницях.

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Малий і середній бізнес: економічна криза вносить свої корективи
2009-05-06 15:03:00

Малий і середній бізнес: економічна криза вносить свої корективи

Інтерв’ю з головою Василівської районної організації Єдиного Центру, першим заступником Василівської райдержадміністрації Сергієм Касминіним в районній газеті "Нова Таврія" від 25 квітня 2009 року.

Малі підприємства відіграють одну з провідних ролей у розвитку приватного сектора та поступово стають важливим чинником економічного зростання, створення нових робочих місць, структурної перебудови економіки, зміцнення економіки регіонів. Як невід’ємний сектор ринкової економіки, малий бізнес має явну регіональну орієнтацію, оскільки суб’єкти малого підприємництва планують свою діяльність, виходячи, перш за все, з потреб місцевих ринків, обсягів та структури локального попиту, а місцева влада в межах своїх повноважень формує підприємницький клімат.
Щоправда, останнім часом, в умовах економічної кризи, підприємництво району та всієї України переживає не найкращі часи. За даними райдержадміністрації на кінець 2008 року кількість малих підприємств у районі зменшилася на 0,6% і склала 185 одиниць. А от чисельність фізичних осіб-підприємців станом на 1 січня 2009 збільшилася на 256 чоловік у порівнянні з початком 2008-го. Динаміка ж останніх років взагалі свідчить про неоднозначний характер розвитку малого бізнесу: на фоні росту кількості малих підприємств спостерігається зниження частки діючих, питомої ваги малих підприємств у загальному обсязі реалізації, кількості найманих працівників.
Все це спричинено низкою факторів, основні з яких викладені у районній Програмі розвитку малого підприємництва на 2009-2010 роки, яку було прийнято ще у минулому році.
Про реалізацію цієї Програми і проблеми підприємців в умовах економічної кризи ми говорили з першим заступником голови РДА Сергієм Касминіним.
— У зв’язку з економічною нестабільністю труднощів побільшало не лише у підприємців, — зазначив Сергій Іванович відразу, — Однак для багатьох з них це дійсно стало проблемою. Податки і збори особливо не збільшувались але впала купівельна спроможність населення, люди стали обережніше витрачати гроші, що не могло не відобразитися на сфері торгівлі і послуг. До того ж практично всі банки призупинили видачу кредитів, що ускладнило можливість відкриття власної справи та розвитку вже існуючого бізнесу.
Основний наповнювач бюджету Василівського району – підприємство з іноземними інвестиціями Запорізький залізорудний комбінат. Частка надходжень до бюджетів усіх рівнів від малого бізнесу у загальній сумі податків і зборів не перевищує 3,98 %, а загальна сума – 11,1 млн. гривень. Але і ця частка важлива, насамперед, у плані зайнятості населення і треба робити все можливе, аби зберегти робочі місця. Адже за даними РЦЗ, у першому кварталі 2009 р. наслідки економічної нестабільності почали даватися взнаки. Так, якщо за аналогічний період минулого року рівень безробіття складав 3,7 %, то  у цьому – 5,2 %. За перший квартал 2009-го створено 187 робочих місць, ліквідовано – 210, з найманими працівниками укладено 68 договорів, розірвано – 108.
— Чи вживає райдержадміністрація якихось заходів для виправлення ситуації?
— Райдержадміністрація не приймає закони, а забезпечує їх реалізацію, щоб не порушувались права тих же підприємців та інших громадян. Подолання кризи, розробка антикризових заходів і програм – завдання загальнодержавного масштабу. Поки що, на жаль, якихось конкретних і дієвих кроків в цьому напрямку з боку вищого керівництва держави не помітно.
На мою думку, вже давно слід переглянути законодавчу базу у сфері оподаткування, хоча б тимчасово, на період економічної кризи, зменшити податкове навантаження на підприємців. Все це неможливо зробити на місцевому рівні, але ми, в межах своїх повноважень, вживаємо певних заходів для допомоги підприємцям, спрощення їхньої роботи хоча б у сфері дозвільної системи. Так, згідно з Програмою розвитку малого підприємництва на 2009-2010 роки, у районі почав діяти єдиний офіс з видачі дозвільних документів. Він вже працює, але велика кількість різних дозвільних служб, з якими йому доводиться мати справу, залишає можливості для подальшого вдосконалення і оптимізації роботи.
Також нещодавно довелося побувати на цікавому семінарі, який проводила у Запоріжжі обласна служба захисту прав споживачів. Він був присвячений впровадженню стандартів ISO 9001:2000, які являють собою єдині світові вимоги до системи керівництва державою, в систему муніципальних послуг. Ці стандарти можуть бути застосовані для найрізноманітніших галузей, наприклад, в нашому випадку, дозволяють створити схему проходження певного документа чи звернення, що допомагає виявити зайві інстанції, оптимізувати цю процедуру. У Бердянську ця система вже давно працює у сфері підприємництва, ми також плануємо впровадити її у роботу єдиного офісу і загалом виконавчої влади. Гадаю, що до кінця року, після певної адаптації, зможемо це зробити.
— Ви наводили цифри, які свідчать про зростання безробіття у районі. Відомо, що з коштами на відкриття власної справи допомагав РЦЗ. Як справи з цим сьогодні?
— На жаль, в цьому році, у зв’язку з економічною кризою та суттєвим збільшенням кількості безробітних, у центрі зайнятості з цим є проблеми. Його витрати перевищують надходження.
— У районній Програмі розвитку малого підприємництва одним з чинників, який стримує розвиток бізнесу у районі, зазначається слабка поінформованість підприємців щодо наявності економічно привабливих і необхідних для нашого краю пропозицій та інвестиційних проектів.
— Це дійсно так. Саме тому у цьому році вирішено посилити роботу управління економіки з інформування підприємців, адже сьогодні є доволі багато різних підприємницьких проектів, іноземних інвестицій, грошових траншів.
Звичайно, набагато зручніше і простіше райдержадміністрації було б співпрацювати із Спілкою підприємців, як координаційним та інформаційним центром. Така спілка існує, але її робота залишає бажати кращого, і тут від нас вже мало що залежить. Підприємці самі не виявляють активності, на координаційну раду, яку проводить РДА, ходять одні й ті ж самі люди. Ми вже пропонували і погоджувались на дві спілки – у Василівці та Дніпрорудному – все ж таки хоча б  якісь осередки, але ініціатива має надходити від самих підприємців.
— В одному з пунктів Програми йдеться про підвищення рівня підприємницької активності сільського населення, як плануєте це реалізовувати?
— Є задум створити хоча б три оптових ринка для виробників сільгосппродукції. Для цього є база в Орлянці, Балках, інших місцях, де влітку ведеться стихійна торгівля. Хочемо вже в цьому році навести там лад, обладнати територію, торговельні місця. Для цього можна буде залучити не лише кошти з районного бюджету, а й з обласного, інвесторів.
Зрозуміло, що це ставка не на фермерів, в яких вже налагоджені ринки збуту, а на малий та середній бізнес, на звичайних селян, які продають вирощене на своєму городі. Але у будь-якому разі з питанням стихійної торгівлі уздовж доріг вже давно треба навести лад.
Ще одним варіантом розвитку підприємництва на селі є залучення інвестицій у будівництво, тваринництво, переробну промисловість. Потенційні інвестори вже є, зараз ведемо переговори.
Наостанок хочу зазначити, що коли розроблялася Програма ніхто не міг спрогнозувати нинішньої економічної кризи, яка внесла свої суттєві корективи. Однак необхідність допомоги малим підприємцям зумовлена не лише кризою, а й вимогами часу. Треба зрозуміти, що розвиток підприємницької ініціативи населення, його самозайнятість дозволяє говорити про підвищення добробуту суспільства, стабілізацію економіки, а відтак і про добробут держави. Звичайно, багато над чим нам ще треба працювати, запозичувати досвід, але у будь-якому разі райдержадміністрація докладе всіх зусиль для якнайповнішого втілення у життя всього, що заплановано у рамках цієї Програми.

Олександр ГРЕБЕНЮК

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"